Początek nowego roku sprzyja podsumowaniom, analizom i planowaniu naszych działań. My również postanowiliśmy to zrobić – zapraszamy Państwa na krótką podróż przez wspomnienia z ostatnich dwunastu miesięcy.

Głównymi sukcesami minionego czasu było stworzenie i przeprowadzenie dwóch zupełnie nowych festiwali: Nowowiejski-Świdnica-Organy (w ramach obchodów Roku Feliksa Nowowiejskiego) oraz Koncerty Ziemi Świdnickiej. Wiele wskazuje na to, że ten drugi wpisze się w kalendarz Fundacji na następne lata.

Nowowiejski-Świdnica-Organy składał się z jedenastu koncertów, organowych i kameralnych. Trwał od maja do grudnia i był zdecydowanie najdłuższym organizowanym przez nas do tej pory przedsięwzięciem. Rzadkim gościem Fundacji jest chór, dlatego jego występ na inauguracji podkreślił wyjątkowość Festiwalu. Dużym walorem była ponadto możliwość zapoznania się z różnorodną twórczością polskiego kompozytora – Feliksa Nowowiejskiego.

Odkrywanie zabytków i wyjątkowych miejsc sąsiadujących ze Świdnicą było natomiast głównym celem Festiwalu Koncerty Ziemi Świdnickiej. Koncerty kameralne, które odbywały się w ramach tego cyklu, zaskoczyły różnorodnym repertuarem – nie tylko „poważnym”, ponieważ niektórzy wykonawcy postanowili zaprezentować również utwory rozrywkowe.

Oczywiście nie mogło zabraknąć kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga (znanego jako Festiwal Schlaga), który jest najważniejszym okresem w roku. Prawdziwym świdnickim świętem muzyki. Zwracamy wtedy szczególną uwagę na lokalną wytwórnię organów firmy Schlag und Söhne, istniejącą dawniej w mieście; wszystkie koncerty są grane na organach świdnickiego producenta.

Ubiegły rok obfitował także w nowe współprace oraz wartościowe znajomości, które mamy nadzieję kontynuować, szczególnie w obszarze technicznym: z fotografami, informatykami oraz realizatorami nagrań. Dzięki temu jakość naszej pracy wzrosła, z czego ogromnie się cieszymy.

Nie tylko Fundacja jako organizacja znacząco się rozwinęła. Dzięki działalności, jaką na co dzień zajmuje się Zespół Fundacji, w tym przede wszystkim jej Zarząd, każda z osób nabywa nowe umiejętności i rozwija już posiadane. Efektem są m.in.:  nagroda „Kobieta z pasją” w kulturze i sztuce przyznawana przez Kapitułę Świdnickiego Forum Kobiet oraz nominacja do plebiscytu Osobowość Roku 2017 – Powiat Świdnicki Gazety Wrocławskiej dla Prezes Fundacji Zuzanny Bator, która równocześnie jest dyrektor artystyczną wszystkich festiwali oraz ich inicjatorką.

Wspólnym dziełem jej i jej męża Macieja Batora jest natomiast wydana w 2017 roku płyta „Anioły wracają do gry”, prezentująca możliwości i brzmienie Symfonicznych Organów Kościoła Pokoju oraz umiejętności wykonawców.

Sekretarz Fundacji, Ida Radecka, reprezentowała natomiast naszą organizację na VIII Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych w Warszawie oraz brała udział w Warsztatach pisania wniosków grantowych organizowanych przez Menedżerkultury.pl w Chorzowie.

Nadchodzący rok 2018 szykuje się nam bardzo pracowicie. Mamy mnóstwo pomysłów, których część realizujemy już od jesieni. Będą nowości, ale i punkty obowiązkowe – jak np. Festiwal Schlaga oraz Koncerty Adwentowe. Pragniemy przybliżyć świdniczanom postać Christiana Schlaga w ramach obchodów 215. rocznicy jego urodzin. Zamierzamy świętować ją cały rok – czyli wypełniać Świdnicę i jej okolice muzyką! Póki co nie zdradzimy nic więcej.

Zachęcamy do śledzenia na bieżąco naszych muzycznych poczynań na stronie internetowej oraz profilu na Facebooku, skąd można najszybciej dowiedzieć się o nowych inicjatywach i wydarzeniach.

Do usłyszenia i do zobaczenia!