Dlaczego Feliks Nowowiejski?
Feliks Nowowiejski to niezwykła postać. Kompozytor, dyrygent, multiinstrumentalista. Był bardzo aktywnym twórcą i działaczem muzycznym pierwszej połowy XX wieku w Polsce. Ceniony za granicą, otrzymywał nagrody w międzynarodowych konkursach, m.in. w Londynie. Studiował w Ratyzbonie i Berlinie.
Jego twórczość obfituje w liczne kompozycje instrumentalne, kameralne, symfoniczne, wokalne, wokalno–instrumentalne. Mimo tak wielkich osiągnięć i dokonań nie jest on obecnie dobrze znany polskiej publiczności. Wśród organistów wykonywane są jego symfonie organowe, więcej jednak w Niemczech i USA niż w Polsce.
Głównym celem Festiwalu „Nowowiejski – Świdnica – Organy” jest popularyzacja twórczości Feliksa Nowowiejskiego wśród polskiej publiczności. Chcemy przełamać swego rodzaju impas w wykonawstwie jego muzyki mający dziś miejsce w salach koncertowych i kościołach.
Ponieważ jako Fundacja zajmujemy się promocją muzyki organowej, będziemy promować muzykę Feliksa Nowowiejskiego z punktu widzenia organistów – podczas Festiwalu wykonane zostaną symfonie organowe, fantazje i inne utwory, ale także muzyka wokalna i wokalno – instrumentalna w której użyte są organy.
Zależy nam na tym, by twórczość Feliksa Nowowiejskiego pokazać w szerszym kontekście dwóch epok – zestawiamy ją z XIX wieczną francuską symfoniczną muzyką organową oraz współczesną muzyką polską i niemiecką. Obok utworów Nowowiejskiego usłyszymy kompozycje Thomasa Corneliusa oraz Dariusza Przybylskiego nawiązujące do twórczości Kompozytora.
Świdnica to szczególne miejsce na organowej mapie Polski – na przełomie XIX i XX wieku działała tu znakomita firma organmistrzowska Schlag und Söhne, która tworzyła unikalne instrumenty na całym świecie. Tutaj także znajduje się „opus magnum” firmy – symfoniczne organy w Kościele Pokoju. W lipcu 2016 roku instrument ten został oddany do użytku po kompleksowym remoncie (w ostatnich kilku latach przed remontem organy były nieczynne). Fakt ten otwiera zupełnie nowe możliwości – zabytkowego instrumentu w tak dobrym stanie nie ma obecnie w żadnym innym miejscu w Polsce. Chcemy wykorzystać tę oraz inne możliwości, jakie daje Kościół Pokoju w Świdnicy – duży chór muzyczny, świetną akustykę, liczne chóry boczne w dwóch piętrach – i wykonywać tam przez cały rok muzykę Feliksa Nowowiejskiego.
W Świdnicy są także inne miejsca, w których można grać muzykę organową Feliksa Nowowiejskiego – niewielki barokowy kościółek pw. św. Józefa w Świdnicy – klimatyczny obiekt wyposażony w niewielkie organy firmy Schlag und Söhne spełniające kryteria koncertowe. Plan koncertów obejmuje cały rok i bierze pod uwagę rozmaite święta i uroczystości narodowe i kościelne, a kompozycje zaplanowane na koncerty są dobrane zgodnie z treścią konkretnej uroczystości.
Podczas Festiwalu wykonane zostaną dzieła mniej znane i rzadko prezentowane publiczności, a także utwory innych kompozytorów przełomu XIX i XX wieku, by pokazać kontekst historyczny i artystyczny niezwykle trudnego czasu dwóch wojen światowych. Poza tym zestawimy twórczość Nowowiejskiego z utworami współczesnych kompozytorów polskich i niemieckich, którzy inspirują się Nowowiejskim.