Inauguracja

Koncert inauguracyjny – serdecznie zapraszamy!

„Ojczyzna” – Feliks Nowowiejski – koncert inauguracyjny – odbędzie się 7.05.2017 (niedziela), w  Kościele Pokoju w Świdnicy o godzinie 19.00
Wystąpi Chór Kameralny „Ad Libitum”
Izabella Zielecka-Panek – dyrygent
Zuzanna Bator – organy

Chór Kameralny „Ad libitum” Bazyliki NNMP w Pszowie

Chór Kameralny „Ad libitum” działa od 1999 roku przy Bazylice NNMP w Pszowie.
Składa się w większości z śpiewaków Reprezentacyjnego Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” w Cieszynie, absolwentów Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego. Ciekawostką jest to, iż chórzyści mieszkają w rożnych miejscowościach oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów: Cieszyn, Katowice, Bielsko, Racibórz, Wodzisław i każda próba, koncert jest wyzwaniem organizacyjnym. Jednak nie ważne są geograficzne odległości, zawodowe różnice, ponieważ prywatna pasja muzykowania każdego ze śpiewaków „Ad libitum” przeradza się we wspólne muzykowanie z pasją.

Zespół osadzony jest również w środowisku naukowo-artystycznym. W składzie chóru znajduje się kilku dyrygentów prowadzących swoje chóry, orkiestry i big-bandy, trzech doktorantów, wykładowcy akademiccy, muzykoterapeuci, nauczyciele, menadżer kultury, ludzie biznesu oraz studenci.

Zespół „Ad libitum” znany jest z podejmowania różnorodnych, ciekawych wyzwań muzycznych np. opracowania na chór muzyki rozrywkowej, przygotowywanie widowisk poetycko-muzycznych z udziałem chóru, opraw nabożeństw i wykonanie liturgii w rycie greckokatolickim, gregoriańskim, udział w przedstawieniach operowych, współpracy z teatrami muzycznymi, orkiestrami filharmonicznymi, znanymi artystami scen w Polsce i za granicą: Państwową Operą w Koszycach (Słowacja), Teatrem Muzycznym w Gliwicach, Orkiestrą Filharmonii im. Janacka w Ostrawie (Czechy), Orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej, Filharmonią Rybnicką, Orkiestrą Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku oraz dyrygentami: Paulem McCreesh, Jose Maria Florencio, Antonim Witem, Marcinem Nałęcz-Niesiołowskim, Igorem Dohovicem, Mirosławem J. Błaszczykiem oraz wieloma wspaniałymi muzykami i śpiewakami ważnych scen operowych i filharmonicznych.

Zespół koncertował w Czechach, na Słowacji, Litwie, w Rosji, Gruzji, Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Tajlandii, Korei Płd., w Hiszpanii i na Gibraltarze.

Uczestniczył w kilkudziesięciu festiwalach i konkursach w kraju i za granicą. Dał blisko 300 koncertów, nagrywał programy dla Polskiego Radia, TVP i Telewizji Polsat, działa jako chóralny zespół sesyjny, wydał 7 płyt CD.

Chór jest laureatem wielu prestiżowych nagród na krajowych i zagranicznych konkursach chóralnych m.in.: Złoty Medal Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Choralnej „Festa Musicale” w Ołomuńcu, Ocena „Tres Bien” Montreux Choral Festiwal –Szwajcaria, Złoty Dyplom oraz nagroda specjalna Wojciecha Kilara za wykonanie muzyki współczesnej Międzynarodowego Konkursu „GAUDE CANTEM” w Bielsku-Białej, Złoty Dyplom oraz dwie nagrody specjalne: za najlepsze wykonanie utworu w stylu dawnym oraz najlepsze wykonanie utworu inspirowanego folklorem na Międzynarodowego Festiwalu im. F. Nowowiejskiego w Barczewie, Złote Dyplomy Międzynarodowego Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach.
Dyrygentem i kierownikiem artystycznym i organizacyjnym Chóru Kameralnego „Ad libitum” jest dr hab. prof. UŚ Izabella Zielecka-Panek

Izabella Zielecka – Panek

Chórmistrz, doktor habilitowana sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura, profesor nadzwyczajny w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz instruktor rekreacji ruchowej ze specjalizacja „jeździectwo”, hodowca koni angloarabskich. Od 1990 r. związana z Reprezentacyjnym Chórem Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” początkowo jako II dyrygent, a od 1998 roku jako dyrygent oraz dyrektor artystyczny. Chór Uniwersytetu Śląskiego kontynuuje tradycje założonego w 1908 roku w Cieszynie Towarzystwa Śpiewaczego „Harmonia”.

Z chórami „Ad libitum” i „Harmonią” Izabella Zielecka-Panek uzyskała około 40 prestiżowych nagród (złote medale, złote dyplomy, nagrody specjalne, nagrody Grand Prix) na konkursach w kraju i za granicą ( m.in. FESTA MUSICALE Olomouc (Czechy), SVATKY PIESNI Żd’ar (Czechy), MONTREUX CHORAL FESTIVAL (Szwajcaria), WORLD CHORAL FESTIVAL GRAND PRIX St. Petersburg (Rosja), WORLD CHORAL FESTIVAL GRAND PRIX Pattaya (Tajlandia), BUSAN CHORAL FESTIVAL (Korea Pd.), MIĘDZYNARODOWY KONKURS O ZŁOTĄ WSTĘGĘ SOLCZY(Litwa) oraz MIĘDZYNARODOWE KONKURSY CHÓRALNE w Międzyzdrojach, Bielsku – Białej, Barczewie, Łodzi, Legnicy, Rybniku (Polska).

Wielokrotnie nagradzana za interpretację, dobór repertuaru oraz wybitną pracę emisyjną z młodymi głosami. W swoim dorobku posiada 10 autorskich płyt CD nagranych z Harmonią i Ad libitum, blisko 500 koncertów chóralnych oraz 350 zrealizowanych utworów chóralnych i 30 dzieł oratoryjno-kantatowych.

Pomysłodawca oraz Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. Józefa Świdra w Cieszynie. Jest V-ce Prezesem Zarządu Stowarzyszenia „Via Musica”, organizatora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej „Viva il canto”, członek biura rganizacyjnego Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd Adeste Fideles w Godowie.

Promotor w przewodach doktorskich.

Izabella Zielecka- Panek prowadzi również wspólnie z mężem Dariuszem (chórzystą oraz II dyrygentem „Ad libitum”) Gospodarstwo Agroturystyczne „Kasztanka” w Bełsznicy, gdzie zajmuje się instruktażem jeździectwa oraz hodowlą koni.

Zuzanna Bator

Jest absolwentką Liceum Muzycznego we Wrocławiu (klasa organów prof. Klemensa Kaminńskiego), Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa organów prof. Juliana Gembalskiego) i Staatliche Musikhochschule w Stuttgarcie (klasa organów prof.
Bernharda Haasa).

Ma na swoim koncie nagrody na ogólnopolskich konkursach organowych: I nagroda w 2004 roku we Wrocławiu, II nagroda w 2008 roku w Krakowie, dwa wyróżnienia w Poznaniu w 2008 roku. Jest również półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Organowego w 2007 roku w Brnie.

Uczestniczyła w kursach mistrzowskich Guy Boveta, Lorenzo Ghielmiego, Pietera van Dijka i Daniela Rotha. Koncertowała m.in. na Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku, w ramach Festiwalu Bachowskiego w Kościele Pokoju w Świdnicy i XXXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2011 w Bazylice Mariackiej, a także Musik zur Marktzeit (Heilbronn, 2010), Orgelkonzert am Sonntagnachmittag (Stuttgart 2011), Orgelvesper (Berlin, 2017). Brała udział w międzynarodowym festiwalu Juniores Priores Organorium Seinensis w latach 2008–2011 w Sejnach i na Litwie. Jest stypendystką ministra Kultury i niemieckiej fundacji KAAD. W latach 2008-2009 w ramach programu „Socrates – Erasmus” studiowała na Staatliche Musikhochschule w Stuttgarcie w klasie prof. Jona Laukvika.

Od pięciu lat mieszka w Świdnicy, gdzie razem z mężem prowadzi Fundację Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga, który odbywa się od pięciu lat w Świdnicy. Występują na nim tak znakomici organiści jak Lorenzo Ghielmi czy Bernhard Haas.

Jako koncertująca organistka szczególnie chętnie wykonuje muzykę XX wieku.

Jest szczęśliwą mamą Bernarda i Leonarda