Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

Koncert Festiwalu Schlaga: Tomasz Ploch (organy / organ)

7 lipca 2023, 18:30 - 19:30

VIII Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga
Czerwiec-październik 2023 / June-October 2023
________________

7.07.2023, PIĄTEK / FRIDAY, godz. 18:30 / 6:30 P.M.
Kościół Pokoju pw. św. Trójcy / The Church of Peace in Świdnica
Plac Pokoju 6, Świdnica

WSTĘP WOLNY! SERDECZNIE ZAPRASZAMY! / FREE ENTRY! FEEL WARMLY INVITED!

 

Tomasz Ploch (Katowice – Polska / Poland) – organy / organ

W programie / Programme:
Adolf Hesse (1809-1863)
– Fantasia
– Chorał z Einleitung zu Tod Jesu von Graun
Louis Vierne (1870-1937)
– Preludium z I Symfonii Organowej
Cesar Franck (1822-1890)
– Preludium, fuga i wariacja h-moll
Jehan Alain (1911-1940)
– Choral Dorien
– Litanies
Alexandre Guilmant (1837-1911)
– Lamentation op. 45
Max Reger (1873-1916)
– Introdukcja i Passacaglia d-moll

 

Tomasz Ploch – absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. J. Gembalskiego i asyst. K. Lukasa oraz w klasie klawesynu prof. M. Toporowskiego i dra hab. M. Pilcha. Brał udział w wielu festiwalach organowych i klawesynowych w Polsce, na Litwie oraz we Włoszech, m.in. w festiwalu inaugurującym nowe organy w NOSPRze (2023). Uczestniczył również w kursach mistrzowskich muzyki organowej, prowadzonych przez wybitnych organistów, takich jak: M. Toporowski, L. Ghielmi, B. Oberhamer, J.L. Perrot, B. Klapprott, J. Tuma. W roku 2016 przy współpracy z Muzeum Górnośląskim i studio Ars Sonora nagrał solową płytę z muzyką organową śląskich kompozytorów ewangelickich „Wierzyć mię, Panie ucz…”. Laureat I nagrody absolutnej w kategorii solowej oraz II nagrody w kategorii „Koncert klawesynowy z orkiestrą” na Konkursie klawesynowym W. Landowskiej w Ruvo di Puglia we Włoszech (2018). Od 2014 roku organizuje cykliczne koncerty muzyki organowej i kameralnej w Katowicach i Bytomiu m. in. w ramach festiwali: „Jesienne Niedziele Organowe”, „Szopienicki Festiwal Muzyki Dawnej Wehikuł Baroku” oraz „Festiwal Muzyki Katolickiej w Świętym Duchu”. Interesuje się również grą na fisharmonii i wykonuje zapomniane dzieła kompozytorów z przełomu XIX i XX wieku z udziałem tego instrumentu. Nauczyciel organów w Prywatnej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej „Elementarz” w Katowicach, organista oraz prowadzący scholę gregoriańską w kościele pw. Świętego Ducha w Bytomiu.

____________________
Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga to cykl koncertów organowych odbywający się od 2016 roku w dolnośląskich kościołach, wyposażonych w organy firmy Schlag & Söhne. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Dobrej Muzyki.
____________________

www.fundacjadobrejmuzyki.pl

Dyrektor artystyczna Festiwalu / Artistic Director: Zuzanna Bator
Koordynatorka projektu / Project Manager: Ida Radecka
Organizator / Organizer: Fundacja Dobrej Muzyki
Współorganizator / Co-organizer: Kościół Pokoju w Świdnicy, Świdnicki Ośrodek Kultury
Mecenat / Patronage: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Partnerzy / Partners: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Mecenasi / Donors: Przyjaciele Dobrej Muzyki (regularni Darczyńcy Fundacji), Pasieka Janówka, Cukiernia Łukowa, Winnica Świdnica, Drukarnia Edytor, Palarnia Blend, Manufaktura Wspomnień

Projekt „VIII Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz ze środków Urzędu Starostwa Powiatowego w Świdnicy.
Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach programu „Święto Województwa Dolnośląskiego”.

Organizator

Fundacja Dobrej Muzyki

Miejsce

Kościół Pokoju w Świdnicy
pl. Pokoju 6
Świdnica, 58-100 Polska