Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

Koncert Festiwalu Schlaga: Duo Consonantes (flet i organy / flute & organ)

14 lipca, 18:30 - 19:30

VIII Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga
Czerwiec-październik 2023 / June-October 2023
________________

14.07.2023, PIĄTEK / FRIDAY, godz. 19:00 / 7:00 P.M.
Kościół Pokoju pw. św. Trójcy / The Church of Peace in Świdnica
Plac Pokoju 6, Świdnica

WSTĘP WOLNY! SERDECZNIE ZAPRASZAMY! / FREE ENTRY! FEEL WARMLY INVITED!

„Duo Consonantes” (Łódź – Polska / Poland)
Joanna Woszczyk-Garbacz – flet / flute
Jakub Garbacz – organy / organ

W programie / Programme:
Georg Friedrich Haendel (1685-1759)
– Sonata g-moll HWV 360
(części: Adagio – Andante – Adagio – Presto)
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
– Sonata organowa c-moll, op. 65 nr 2
Georg Philipp Telemann (1681-1767)
– Fantazja a-moll na flet solo TWV 40:3
(części: Grave – Vivace – Adagio – Allegro)
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
– fragmenty z II Suity orkiestrowej h-moll, BWV 1067
(części: Polonaise – Menuet – Badinerie)
Cesar Franck (1822-1890)
– Preludium, fuga i wariacje h-moll (1921-1897)
Carl Philipp Emmanuel Bach (1714-1788)
– Sonata g-moll H.542.5
Mieczysław Surzyński (1866-1924)
– Improwizacje nt. polskiej pieśni kościelnej „Święty Boże” op. 38

 

Jakub Garbacz – polski organista, producent muzyczny i realizator dźwięku. W 2000 roku ukończył z wyróżnieniem studia w klasie organów prof. M. Pietkiewicza w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, a w 2011 roku studia podyplomowe w zakresie realizacji dźwięku. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich interpretacji i improwizacji organowej, a także w konkursach muzyki organowej: Brno – 1997 r. (udział w półfinale), Rumia – 1997 r. (II nagroda), Wilno – 1999 r. W latach 1999–2001, jako stypendysta szwajcarskiej Stiftung für Internationale Meisterkurse für Musik, brał czynny udział w letnich kursach mistrzowskich prowadzonych przez prof. J. Guillou w Tonhalle w Zurychu. Koncertował w ramach większości festiwali organowych w Polsce, a także za granicą (m.in. Czechy, Finlandia, Holandia, Irlandia, Litwa, Niemcy, Słowacja, Szwecja, Włochy). Prowadzi intensywną działalność jako muzyk kameralista, współpracując z chórami, solistami i zespołami muzyki dawnej. Na stałe współpracuje z flecistką J. Woszczyk-Garbacz.
Od 2002 roku pierwszy organista Bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi. Kierownik artystyczny cyklu koncertów „Organy – solo i kameralnie”, organizowanego przez Fundację Carpe Diem. Prowadzi prezentacje 58-głosowych organów archikatedry w Łodzi. Jako wykładowca współpracuje ze Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej. Jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej przy Kurii Metropolitalnej Łódzkiej. Oprócz działalności ściśle artystycznej prowadzi studio nagraniowe muzyki klasycznej i wydawnictwo płytowe Ars Sonora, jest wykładowcą w Instytucie Mediów i Produkcji Muzycznej Akademii Muzycznej w Łodzi. Współzałożyciel Polskiego Wirtualnego Centrum Organowego www.organy.art.pl

Joanna Woszczyk-Garbacz – w roku 2001 ukończyła z wyróżnieniem Akademię
Muzyczną w Łodzi w klasie fletu prof. Antoniego Wierzbińskiego. W roku 2009 uzyskała tytuł doktora sztuki w zakresie gry na flecie. Uczestniczyła w wielu konkursach fletowych oraz kameralnych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: uczestniczyła w finale konkursu Pacem in terris w Bayreuth (1998), uzyskała wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Krakowie (1999), IV nagrodę na Konkursie Muzyki Francuskiej w Łodzi (1999), I miejsce na Konkursie Fundacji YAMAHA w Krakowie (2000), I miejsce na Konkursie Fletowym w Warszawie (2001), III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Friedricha Kuhlaua w Uelzen (2003), wyróżnienie honorowe na Międzynarodowym Konkursie Indywidualności im. Aleksandra Tansmana w Łodzi (2004), I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Paryżu (2005). Także w 2005 roku otrzymała od Prezydenta Miasta Łodzi indywidualną nagrodę naukową za osiągnięcia artystyczne. W 2000 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Brała udział zarówno w kursach orkiestrowych (Ochsenhausen, Bayreuth), jak i solowych (Orońsko, Holland Music Sessions, Academie Internationale d’Ete de Nice, Internationale Meisterkurse Zurich, Łódź, Wrocław), prowadzonych przez następujących muzyków: Peter Lukas Graf, Aurele Nicolet, Patric Gallois, Rien de Reede, Janos Balint, Miriam Nastasy, Marina Piccinini, Marzio Conti, Michael M. Kofler, Christian Cheret, Craig Goodman.
Obecnie koncertuje solo, oraz w Duo Consonantes z Jakubem Garbaczem (organy), a także w różnych zespołach kameralnych. Występowała na większości festiwali muzycznych w kraju, oraz poza jego granicami. Współpracuje także z orkiestrą Polish Camerata i Orkiestrą Filmową HollyŁódź. Jest pracownikiem Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie prowadzi klasę fletu oraz zajęcia z kameralistyki. Jest także flecistką w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. W roku 2009 wraz z klawesynistką Ewą Rzetecką nagrała płytę CD „Barok w Europie”, która ukazała się nakładem wydawnictwa „Ars Sonora”.

____________________
Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga to cykl koncertów organowych odbywający się od 2016 roku w dolnośląskich kościołach, wyposażonych w organy firmy Schlag & Söhne. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Dobrej Muzyki.
____________________

www.fundacjadobrejmuzyki.pl

Dyrektor artystyczna Festiwalu / Artistic Director: Zuzanna Bator
Koordynatorka projektu / Project Manager: Ida Radecka
Organizator / Organizer: Fundacja Dobrej Muzyki
Współorganizator / Co-organizer: Kościół Pokoju w Świdnicy, Świdnicki Ośrodek Kultury
Mecenat / Patronage: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Partnerzy / Partners: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Mecenasi / Donors: Przyjaciele Dobrej Muzyki (regularni Darczyńcy Fundacji), Pasieka Janówka, Cukiernia Łukowa, Winnica Świdnica, Drukarnia Edytor, Palarnia Blend, Manufaktura Wspomnień

Projekt „VIII Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz ze środków Urzędu Starostwa Powiatowego w Świdnicy.
Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach programu „Święto Województwa Dolnośląskiego”.

Miejsce

Kościół Pokoju w Świdnicy
pl. Pokoju 6
Świdnica, 58-100 Polska