Już 24 czerwca miłośnicy muzyki klasycznej będą mieli okazję wysłuchać koncertu na skrzypce i organy w wykonaniu duetu z Warszawy. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Koncert towarzyszy ósmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga, który trwa od 16 czerwca do 6 października 2023 roku.

Okolice Świdnicy słyną z kilkorga zachowanych organów piszczałkowych firmy Schlag i Synowie, charakteryzujących się nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi i miękkim brzmieniem. Na przełomie XIX i XX w. wytwórnia założona przez świdniczanina Christiana Schlaga wyprodukowała ponad 1 000 wysokiej klasy instrumentów, w tym organy w kościele pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Świebodzicach.

 

Krajobraz Muzyczny Śląska

24.06.2023, piątek, godz. 18:00-19:00

Kościół pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła
ul Bolesława Prusa 1, Świebodzice

WSTĘP WOLNY!

 

Róża Lorenc (Warszawa) – skrzypce

Wiktor Brzuchacz (Warszawa) – organy

 

W programie:

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
– Jesus bleibet meine Freude BWV 147
– Gigue BWV 807
– Fantazja G-dur „Pièce d’Orgue” BWV 527

Antonio Vivaldi (1678-1741)
– Cantabile

Claude Balbastre (1724-1799)
– Preludium i Fuga d-moll
– Canonnade

Édouard Lalo (1823-1892)
– Intermezzo

Edward Elgar (1857-1934)
– Chanson de matin nr 2 op.15

Gaston Bélier (1863-1938)
– Toccata

Victor Herbert (1859-1924)
– Canzonetta

Cezar  Cui (1835-1918)
– Orientale

 

O wykonawcach

Róża Lorenc (skrzypce) – absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych oraz kameralnych. Występowała na czołowych festiwalach w Polsce i za granicą m.in. Warszawska Jesień, Chopin i jego Europa, Wiosna Młodych Kameralistów, Festival Bled oraz La Folle Journee. Koncertowała m.in. we Włoszech, Niemczech, Austrii i Słowenii oraz dokonała licznych nagrań płytowych dla wytwórni DUX. Uczestniczka prestiżowych kursów mistrzowskich – Summer Music Academy Hundisburg Castle w Niemczech oraz International Music Forum Trenta pod patronatem Filharmonii Wiedeńskiej. Wielokrotna stypendystka Prezydenta Miasta Gdańska. Gra na skrzypcach wykonanych w 1817 roku przez Pietro Barbieriego, mistrza włoskiej szkoły lutniczej.

 

Wiktor Brzuchacz (organy) – absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Konserwatorium w Saint-Germain-en-Laye we Francji. Jest laureatem „Złotego Lauru Młodego Organisty” na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Giżycku. Koncertował m.in. w Niemczech, Holandii, Francji i Rosji. W 2019 roku uzyskał tytuł doktora sztuki w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry”, cyklu letnich koncertów „Spotkaj się z muzyką w Warszawie” oraz Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Basilica Augustoviensis”. Od 2021 roku prowadzi klasę organów w Akademii Katolickiej „Collegium Joanneum” w Warszawie.

Artyści aktywnie koncertują jako duet, posiadając szeroki wachlarz solowej i kameralnej literatury muzycznej, w tym autorskie transkrypcje utworów na skrzypce i organy.

Szczegółowy program Festiwalu oraz więcej informacji o cyklu Krajobraz Muzyczny Śląska można znaleźć na stronie internetowej Fundacji:

https://fundacjadobrejmuzyki.pl

 

Dyrektor artystyczna: Zuzanna Bator
Koordynatorka projektu: Ida Radecka
Organizator: Fundacja Dobrej Muzyki
Współorganizator: Parafia pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła
Mecenat: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury
Mecenasi: Przyjaciele Dobrej Muzyki (regularni Darczyńcy Fundacji), Pasieka Janówka

 

Koncert z cyklu „Krajobraz Muzyczny Śląska” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.