• To event minęło.

31.08.2023, CZWARTEK / THURSDAY, godz. 19.30 / 7:30 PM
Kościół pw. św. Marcina w Jaworze / St. Martin’ Church in Jawor
ul. św. Marcina 1, Jawor

Duo Grzesiak (Warszawa – Polska / Poland)
Katarzyna Grzesiak – skrzypce / violin
Maksymilian Grzesiak – skrzypce / violin

Maciej Bator (Świdnica – Polska / Poland) – pozytyw, organy / positive organ, organ

W programie / Programme:
J. M. Leclair (1697 – 1764)
V Sonata na dwoje skrzypiec

D. Buxtehude (1637 – 1707)
Ciaccona in e, BuxWV 160

J. Massenet (1842 – 1912)
Medytacja (w wersji na dwoje skrzypiec)

F. Kreisler (1875 – 1962)
Preludium i Allegro

Tabulatura Jana z Lublina
Angelicum Sanctus (1546)

H. I. Biber (1644 – 1704)
1 sonata różańcowa

G. F. Haendel (1685 – 1759)
J. Halvorsen (1864 – 1935)
Passacaglia

B. Kowalski (ur. 1977)
Dialogi polskie na dwoje skrzypiec

Wstęp wolny!

www.fundacjadobrejmuzyki.pl

Dyrektor artystyczna: Zuzanna Bator
Organizator: Fundacja Dobrej Muzyki
Partnerzy: Fundacja PZU, Parafia pw. św. Marcina w Jaworze
Mecenasi: Przyjaciele Dobrej Muzyki (regularni Darczyńcy Fundacji), Inwestycje Jawor, Pasieka Janówka, Winnica Świdnicka, Manufaktura Wspomnień

fot. Bartek Barczyk

Duo Grzesiak (Katarzyna i Maksymilian Grzesiakowie) – muzyczne małżeństwo. Muzyków połączyła pasja do skrzypiec i literatury skrzypcowej. Poznali się jeszcze na studiach i od samego początku ich muzyczne drogi sie ze sobą splatały. Początkowo rozpoczęli współpracę w kwartecie smyczkowym The Time Quartet, w którym grają do dzisiaj i z którym do tej pory wykonali już wspólnie kilkaset koncertów. W kwartecie tym współpracują z wieloma znakomitymi artystami: Markiem Napiórkowskim, Andrzejem Jagodzińskim, Krzysztofem Herdzinem, Mietkiem Szcześniakiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Agnieszką Wilczyńską. Jako The Time Quartet wzięli udział również w nagraniu płyty „Tutaj mieszkam”, która w 2016 r. otrzymała nagrodę „Fryderyka”, a w 2023 r. nagrana przez nich płyta gloryfikująca twórczość współczesnych polskich kompozytorek pt. „Muzyka Kobiet XXI wieku” otrzymała nominację do nagrody Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna.

Dodatkowo od lat współpracują razem w Melanidis Orchestra, wykonując koncerty i dokonując nagrań studyjnych. Od dwóch lat w tym zespole koncertują z triem Marka Napiórkowskiego w programie String Theory, występując w takich salach jak Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz sala koncertowa NOSPR w Katowicach. W listopadzie 2017 roku wspólnie powołali do życia Fundację „Czas Sztuki” zajmującą się krzewieniem kultury i organizacją wydarzeń artystycznych, w szczególności koncertów muzyki klasycznej. W ostatnim czasie po otrzymaniu w 2020 roku stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w Sieci” muzycy postanowili zgłębić światową literaturę duetów skrzypcowych zakładając Duo Grzesiak. W 2021 roku współczesny kompozytor Bartosz Kowalski skomponował specjalnie dla nich utwór „Dialogi polskie na dwoje skrzypiec”. Od czasu powstania Duo Grzesiak wykonał już kilkadziesiąt koncertów podczas różnych festiwali muzycznych w całej Polsce.

Kościół pw. św. Marcina w Jaworze
ul. św. Marcina 1