Huczne zwieńczenie 8. odsłony Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga – najważniejszego przedsięwzięcia artystycznego Fundacji w roku – już w najbliższy piątek o godz. 18:30!

„Symfonia Pokoju” na organy solo – napisana specjalnie z myślą o niezwykłych organach firmy Schlag i Synowie w Kościele Pokoju w Świdnicy – jest efektem przyznanego Mateuszowi Ryczkowi przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego stypendium twórczego. Kompozycję prawykona Zuzanna Bator, koncertująca organistka i ubiegłoroczna stypendystka, której kompozytor zadedykował dzieło.

6 października 2023 r., piątek, godz. 18.30
czas trwania: ok. 1,5 godziny
Miejsce koncertu: Kościół Pokoju (adres: pl. Pokoju 6, 58-100 Świdnica)
Wstęp wolny

Kluczowym punktem wieczoru będzie prawykonanie „Symfonii Pokoju” Mateusza Ryczeka (Wrocław) na organy solo przez Zuzannę Bator ze Świdnicy na 114-letnim symfonicznym instrumencie Schlag&Sohne w Kościół Pokoju w Świdnicy (zabytku Unesco).

Zatem… będzie to iście arcydolnośląskie wydarzenie! W ten sposób Fundacja Dobrej Muzyki włącza się w obchody 🎉 Święta Województwa Dolnośląskiego 🎉

Program koncertu

W programie – poza najnowszą kompozycją wrocławianina – znajdą się także utwory:
Johannes Brahms (1833-1897)
– Preludium i fuga g-moll
– Chorał „Herzlich tut mich verlangen” op. 122/10
Stanisław Moniuszko (1853-1908)
– Uwertura koncretowa „Bajka” – transkrypcja: Zuzanna Bator
Mateusz Ryczek (1986)
– „Symfonia Pokoju” – prawykonanie
Iskry Niepewności
Oceany Spokoju
Taniec Radości

Kompozycja „Symfonia Pokoju” jest trzyczęściowym, monumentalnym utworem. Gigantyczne możliwości ponad 60-głosowych symfonicznych organów Kościoła Pokoju skłoniły Mateusza Ryczka do skomponowania nowoczesnego i komunikatywnego utworu, który będzie nawiązywał do wielkiej symfoniki organowej rozmachem formy i wolumenem brzmienia. Jednakże symfonia nie jest kompozycją anachroniczną. Wykorzystuje zdobycze języka muzycznego, rozwijanego przez kompozytora od lat. Wyrafinowanie brzmieniowe zostało połączone z klarownym i komunikatywnym przekazem.

Tytuł i przesłanie utworu są zainspirowane miejscem prawykonania i jego historią, a także obecną sytuacją związaną z wojną w Ukrainie. Będzie to rodzaj medytacji i refleksji, życzenia i wołania o pokój, które ma szansę mocno rezonować w tym szczególnym miejscu.

👉Wstęp wolny! Wystarczy przyjść 🙂

Szczegóły:

Więcej o kompozytorze oraz prawykonawczyni „Symfonii Pokoju” można przeczytać tutaj: https://fundacjadobrejmuzyki.pl/wydarzenie/koncert-festiwalu-schlaga-zuzanna-bator-organy-organ-prapremiera-symfonii-pokoju-m-ryczka/
_____________________

Dyrektor artystyczna Festiwalu Schlaga: Zuzanna Bator
Koordynatorka projektu: Ida Radecka
Organizator: Fundacja Dobrej Muzyki
Współorganizatorzy: Kościół Pokoju w Świdnicy, Świdnicki Ośrodek Kultury
Mecenat: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Partnerzy: Fundacja PZU, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Mecenasi: Przyjaciele Dobrej Muzyki (regularni Darczyńcy Fundacji), Pasieka Janówka, Drukarnia Edytor, Palarnia Blend, Manufaktura Wspomnień, Winnica Świdnicka, Cukiernia Łukowa

Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach obchodów „Święta Województwa Dolnośląskiego”.

Projekt „VIII Symfoniczne Organy Schlaga” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz ze środków Starostwa Powiatowego w Świdnicy.