Czy współcześnie żyją i tworzą kompozytorzy? Czy w obecnych czasach powstają jeszcze nowe dzieła? Udowodnimy, że tak!

26 maja 2019 roku w Kościele Pokoju w Świdnicy odbędzie się prapremiera kompozycji Pawła Pudło „Missa Brevis” na sopran, mezzosopran, dwoje organów, kwartet smyczkowy, dwie waltornie i flet.

Koncert związany jest z otrzymaniem przez Fundację Dobrej Muzyki dotacji w programie Instytutu Muzyki i Tańca (Ministerstwa Kultury) „Zamówienia kompozytorskie 2019” na zamówienie i prawykonanie kompozycji. W ramach projektu kompozytor tworzy nowoczesne dzieło oparte o wielowiekową tradycję Kościoła, a utwór prawykonany zostanie przez wybitnych polskich solistów w Kościele Pokoju w Świdnicy – zabytku UNESCO, w którym znajduje się dwoje organów. Utwór wykorzysta potencjał świątyni oraz muzyków. W myśl popularyzowania muzyki klasycznej, którą się kierujemy, całość zostanie nagrana (audio i video) i będzie ogólnodostępna przez co najmniej dwa lata w mediach i internecie.

Paweł Pudło to światowej klasy kompozytor, twórca kreatywny i producent muzyczny. Do jego bardziej znanych dzieł zaliczyć można : muzykę skomponowaną na otwarcie Mistrzostw Europy w piłce nożnej Polska – Ukraina 2012 – utwór orkiestrowo – chóralny „Welcome to Poland and Ukraine”. Był on prezentowany podczas ceremonii przedmeczowych, przed każdym meczem, na każdym stadionie w Polsce i na Ukrainie. Do muzyki opracowano osiem różnych choreografii w których tańczyło około 1000 tancerzy. Ceremonie obejrzało na żywo ponad 1,500,000 osób z całego świata. Turniej był transmitowany międzynarodowo przez 100 telewizji.

Paweł Pudło jest także autorem ścieżki dźwiękowej do filmu „Wiolonczelista”, do którego muzyka została napisana na 28 wiolonczel. Ten wszechstronny instrument naśladował dźwięki całej sekcji smyczkowej, harfy oraz perkusji. Kompozytor jest laureatem nagrody „Transatlantyk Young Composer Award”, do której został wybrany z ponad 100 kompozytorów z takich krajów jak m. in. Polska, Szwecja, USA, Wielka Brytania, Hiszpania, Grecja, Serbia, Japonia, Holandia, Niemcy, Włochy, Austria, Litwa.

W roku 2017 skomponował koncert na 10 waltorni „War horns” („rogi wojenne”), który został fundamentem interdyscyplinarnego projektu Miasta Feniksy autorstwa Pawła Pudło, łączącego muzykę i historię. Za pomocą dwóch uzupełniających się narracji – języka sztuki i języka faktów – Miasta Feniksy opowiadają o najbardziej zniszczonych podczas II Wojny Światowej miastach, które odrodziły się z popiołów. 

W ostatnich miesiącach można było usłyszeć muzykę Pawła Pudło w Filharmonii Sudeckiej – orkiestra prawykonywała jego utwór „Żywioły” – godzinny poemat symfoniczny,  opowieść o siłach natury, które od wieków tworzą świat wokół nas. Symbolika żywiołów została użyta ze względu na jej uniwersalną rozpoznawalność, proste skojarzenie z naturą i możliwość metaforycznego, artystycznego oddania procesów zachodzących w środowisku. Połączenie klasycznych idei i współczesnej rzeczywistości oddaje wykorzystanie w kompozycji zarówno wielkiej orkiestry symfonicznej, instrumentów etnicznych z Afryki i Azji, nowoczesnych instrumentów elektronicznych, ale również zbudowanych ze śmieci – jednorazowych plastikowych butelek i opakowań czy bębnów od pralek. Warstwa tekstowa śpiewana jest w języku suahili oraz po łacinie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz środków Gminy Miasto Świdnica.

Wstęp na koncert będzie wolny! 

Szczegóły wydarzenia znajdują się na naszej stronie internetowej  oraz na Facebooku.

Serdecznie zapraszamy!