A JAK AEOLINA (EOLINA)

ALFABET ORGANOWY

[ENGLISH VERSION BELOW]

Aeolina lub Eolina, lub Äoline, to głos organowy inspirowany delikatnym brzmieniem harfy eolskiej. Jej dźwięk powstaje za sprawą wiatru, który wpada na naprężone struny.

Brzmienie jest zwykle delikatne, tajemnicze. W organach piszczałkowych to często najdelikatniejszy głos, słyszalny wyraźnie tylko w zupełnej ciszy. Muzyka wykonana z użyciem tego rejestru organowego jest tak subtelna, że słuchacz może niekiedy tracić pewność czy dźwięk już zanikł czy jeszcze brzmi, podobnie jak odczucie wiejącego wiatru, który zanika niespodziewanie, subtelnie.

Piszczałki są najcieńszymi spośród wszystkich w organach, porównywane przekornie do spaghetti (np. 2,5 m wysokie, 5 cm szerokie).

W okolicach Świdnicy Aeolina była niegdyś tak bardzo pożądana, że montowano ją do niewielkich instrumentów, blokując niekiedy dostęp do innych piszczałek, aby tylko ten tajemniczy dźwięk mógł intrygować słuchaczy.

Autor: dr Maciej Bator

 

Po więcej organowych smaczków zapraszamy na nasz kanał na Youtube, profil na Facebooku i Instagramie oraz kanał podcastowy!

Spodobał Ci się ten wpis? Zostań z nami na dłużej i dołącz do grona Darczyńców Fundacji TUTAJ! Dzięki osobom takim jak Ty coraz lepiej realizujemy naszą misję – uczenie lepszego rozumienia muzyki organowej.